Csomagolásainkról

Amit érdemes tudni az FSC-ről!

 

A környezeti fenntarthatóság egyre fontosabb, fogyasztói döntéseink pedig hatással vannak bolygónkra!

A környezetvédelem globális szintű törekvéseinek egyik mérföldköve az 1992-es ENSZ-konferencia Rio de Janeiróban, amely konkrét célokat tűzött ki a fenntartható fejlődés elősegítésére.

 

 

A konferencia hatására jött létre 1993-ban a Forest Stewardship Council (FSC), amely a felelős erdőgazdálkodás érdekében dolgozik. 

 

 

 

 

Miért fontos ez?

A világ erdőterületeinek csökkenése egyre aggasztóbb. Bolygónk szárazföldjeinek kb. 30%-át borítja erdő, évente azonban mintegy 7,3 millió hektár erdő tűnik el, de különösen a trópusi esőerdők vannak veszélyben. (forrás: www.tudatosvasarlo.hu)

 

Miért is fontos az erdők védelme?

  • Az erdők szabályozzák éghajlatunkat, tisztítják a levegőt és szűrik az ivóvizet.
  • Élőhelyet biztosítanak a szárazföldi vadon élő állatok és növények számára.
  • Megújuló módon biztosítják a fenntarthatóbb jövőhöz szükséges anyagok és áruk kínálatát.
  • Az erdőkben és azok környezetében élő közösségek erős függésben állnak egymással.   

 

Az FSC célja a felelős erdőgazdálkodást igazoló tanúsítványok terjesztése. Az FSC tanúsítványa szavatolja ugyanis, hogy az ilyennel rendelkező erdőgazdaságok, faipari üzemek, bútorgyárak stb. elfogadják és betartják az FSC szigorú szabványait és előírásait, és az általuk forgalmazott termékek megfelelnek a környezettudatos és társadalmilag felelős termelés, gyártás feltételeinek. Az FSC logóval ellátott termékek megbízhatóbb választást jelentenek, legyen szó építőanyagról, bútorokról vagy papíráruról.

Az FSC három termékminősítést kínál:

 

A Tarka, a Magic Milk és a Zöldfarm UHT termékei is mind FSC tanúsítással ellátott csomagolásba kerülnek, így ezek megvásárlásával támogatod, hogy a világ erdőit fenntartható módon kezeljék a jövő generáció számára!

 

Gyűjtsd szelektíven a hulladékot!

 

Vajon mindent tudsz a tejesdobozokról?

Tejesdoboz, más néven többrétegű italos kartondoboz. Ahogy a beszédes elnevezése is mutatja, ez a csomagolás több rétegből áll! Az elnevezése azonban megtévesztő is lehet, hiszen gondolhatnánk, mivel több, különböző rétegből áll, biztosan nem újrahasznosítható. 

 

Ám ez nem így van!

Egy tejesdoboz kb. 70% kartonpapírból, 25% műanyagból és 5% alumíniumból épül fel. Ezek a kartondoboz falában általában 6 különálló rétegben, adott sorrendben váltják egymást. Ez a speciális, több rétegből álló csomagolás teszi lehetővé például, hogy az UHT tejek hűtés nélkül is eltarthatóak legyenek.

 

Az italoskarton csomagolás újrahasznosítható!

A szelektíven begyűjtött italoskartonok feldolgozhatóak és akár új termékek is készülhetnek belőlük. Az újrahasznosítási eljárás folyamán vízben pépesítve szétválaszthatóak a papír rostjai a műanyag- és alumínium rétegektől, amelyek aztán alapanyaggá alakíthatóak. *

 

 

 

A megfelelő szelektív hulladékgyűjtőbe helyezd!

De mi minden jöhet létre az újrahasznosításkor?

  • A papírból zsebkendőket, papírtörlőket, papírtáskákat, kartondobozokat, cipősdobokat, kéztörlőt, WC-papírt, könyvet, füzetet is készíthetnek.
  • Polimerekből* és az alumíniumból raklapokat, ládákat, vödröket, tálcákat, autóipari alkatrészeket, akár kerékpár vázat is készíthetnek.
*egy monomerekből álló hosszú molekulalánc, amely lehet természetes vagy mesterséges alapú. Természetes alapú: pl. a gyapjú; Mesterséges: pl. a műselyem

Tudod, fontos a körforgásos gazdaság, de ehhez újrahasznosításra van szükség, viszont csak azt lehet újrahasznosítani, amit összegyűjtünk és szétválogatunk.

 

Tedd meg az első lépést: Gyűjts szelektíven!

 

Mi teszünk a Földért! És TE?

Számunkra fontos, hogy minél környezettudatosabb megoldásokat alkalmazzunk a Naszálytej Zrt. által gyártott tejtermékek csomagolásánál.

Földünkből csak egy van, ezért szívügyünknek érezzük, hogy példaértékűen eljárva nyissunk a ZÖLD megoldások felé!

Ennek szellemében minden 1 literes kiszerelésű UHT (ultramagas hőmérsékleten kezelt) tejes dobozunk csomagolása 2020. őszétől megújult!

Az UHT tej hosszantartó frissességét megőrző tejes dobozok kupakja és külső műanyag védőrétegei, már cukornád alapú műanyagból készülnek!


Miért döntöttünk a cukornádalapú műanyag mellett?

  • A magas növényi alapanyag-tartalomnak köszönhetően ennek a doboznak az előállítása jóval kevesebb CO2 kibocsájtással jár, mint egy hagyományos tejes dobozé.
  • A növényi alapú műanyagra való átállással ennek a doboznak a szénlábnyoma 18%-kal csökkent.
  • Ehhez a csomagoláshoz évente 68 tonnával kevesebb fosszilis forrásból származó műanyag szükséges.
  • Kategóriájában ez a csomagolás tartalmazza a legkevesebb fosszilis alapú műanyagot, csupán 12%-ot.

Mindig gyűjtsd szelektíven, mert a doboz újrahasznosítható és sok új dolog készülhet belőle!